Wednesday, May 30, 2012

Coke

My tutee goes crazy when I talk about Coca-Cola. Apparently it's her favourite drink so I decided to try to give her some math problems relating to Coke. We're currently on the topic of money.

" A bottle of Coke costs $4.20. Everyday Mary gives May 30 cents. How many days must May save to buy two bottles of Coke? "


Let's hope this will spark her interest in math.

"Bad teachers distance themselves from the subject they are teaching - and in the process from their students. Good teachers join self, subject and students in the fabric of life " - The courage to teach



1 comment:

Lee Kok Xian said...

Do this
http://www.youtube.com/watch?v=whYqhpc6S6g&feature=g-u-u